REKLAMA
Lca.pl » Edukacja » Z życia szkoły

2022-10-03 18:00:42 - Autor: LS(lca.pl)
Collegium Witelona wkroczyło w jubileuszowy rok działalności uczelni
W poniedziałek 3 października odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa. W uroczystości rozpoczynającej 25. rok działalności udział wzięła Marzena Machałek, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego.
REKLAMA


Inauguracja roku akademickiego w CWUP
Foto: WO(lca.pl)
Collegium Witelona Uczelnia Państwowa uroczyście rozpoczęła kolejny rok działalności. Powodów do dumy jest wiele. Najlepsza na Dolnym Śląsku uczelnia zawodowa, siódma w rankingu „Perspektyw” w kraju uczelnia z 25-letnią historią, w nowym 2022/2023 roku akademickim kształcić będzie 1283 studentów pierwszego roku, w tym 30 na nowo otwartym kierunku położnictwo i 40 z Ukrainy. W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba studentów pierwszego roku wzrosła o blisko 100 osób. Źródło wszystkich sukcesów rektor Andrzej Panasiuk widzi w wysiłku kadry i unowocześnianiu zaplecza uczelni.


Andrzej Panasiuk
Foto: WO(lca.pl)
- Inwestujemy w rozwój, w infrastrukturę, aby sprawnie funkcjonować prowadzimy też inne działalności. Jedną z ciekawszych jest nasz ośrodek szkolenia i egzaminowania maszynistów kolejowych, który prowadzimy przy ścisłej współpracy z Urzędem Transportu Kolejowego i jesteśmy jedyną uczelnią wyższą prowadzącą tego typu działalność – mówi prof dr hab. Andrzej Panasiuk, rektor Collegium Witelona Uczelni Państwowej.


Marzena Machałek
Foto: WO(lca.pl)
- Dobra opinia uczelni wynika z konkretnych parametrów, między innymi rocznej ilości studentów. Badamy los absolwentów i wiemy, że bardzo dobrze radzą sobie na rynku pracy. Uczelnia ma bardzo konkretne plany, które realizuje, szeroką ofertę kierunków kształcenia, podkreślić należy bardzo ważne kierunki medyczne bardzo potrzebne w tej chwili – chwaliła osiągnięcia Collegium Witelona Marzena Machałek, wiceminister nauki i edukacji, pełnomocnik rządu do spraw kształcenia zawodowego.

Minister Marzena Machałek nie przybyła na inaugurację roku akademickiego z pustymi rękami. Zapowiedziała zwiększenie subwencji Collegium Witelona Uczelni Państwowej o 1,5 mln zł na podwyżki wynagrodzeń kadry. Wspomniała też o przekazaniu uczelni 5,5 mln zł na rozwój uczelnianej bazy dydaktycznej.


Karol Rusin
Foto: WO(lca.pl)
- Collegium Witelona to inwestycje nie tylko w sprzęt, ale także inwestycje w ludzi, dlatego stworzone zostały etaty naukowo-badawcze, dzięki czemu nasi pracownicy mogą rozwijać się naukowo, po to, by być motorem napędowym dla regionu i naszych studentów. Dzięki współpracy z zakładami pracy udało nam się uzyskać bony na innowacje. Przedsiębiorcy przychodzą do nas, abyśmy pomogli im rozwiązać konkretne problemy. Tym powinna być dzisiaj nauka, czyli wsparciem dla otoczenia społeczno-gospodarczego – znaczył dr Karol Rusin, prorektor do spraw rozwoju Collegium Witelona.

Collegium Witelona, choć jak wszyscy boryka się z problemami finansowymi, dzięki dalekowzrocznemu myśleniu o przyszłości zadbała o bezpieczeństwo energetyczne, zanim świat dotknął kryzys energetyczny. Uczelnia posiada swoją farmę fotowoltaiczną w pobliżu Dobrzejowa, dachy budynków uczelnianych pokryte są także panelami fotowoltaicznymi. W ubiegłym roku uczelnia wygenerowała 400 tysięcy złotych zysku ze sprzedaży energii elektrycznej.



Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
Na uczelniach nie ma chętnych do zostania żołnierzami. Niewielu studentów zgłosiło się po stypendia, które mogą otrzymać w zamian za służbę w armii po ukończeniu nauki. I to mimo wysokich świad...
[Anonimowy Gość]
Dobrym pomysłem w czasach drogiej energii było by gdyby wszyscy byli ubrani w te futra. Są ładne, kolorowe i zdecydowanie ciepłe. Student w takim futrze byłby bardziej zadowolony na wykładzie.
[Anonimowy Gość]
PWSZ piękne lata młodości 25 lat i nadal kameralna liczba studentów. Ta szkoła mogła by uczyć co najmniej 1500 studentów rocznie.
[Anonimowy Gość]
[quote="Legniczanin 1"]Po to się idzie na studia aby się uczyć a nie pracować. Studenci dziennych studiów nie mają kiedy pracowac. Samochod jest rodziców a nie ich. Poza tym to jest plac uczeln...
[Anonimowy Gość]
Tak najlepsza publiczna uczelnia w wojewodztwie do tego dotacje unijne a oni jeszcze za parking od swoich studentow zarabiają. Ciekawe czy pracownicy uczelni też płacą? A jak płacą to przynajmniej mają z...
[Anonimowy Gość]
PWSZ piękne lata młodości
komentarze: 23. Przeczytaj wszystkie

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl