REKLAMA
Lca.pl » Edukacja » Nauka

2019-10-04 08:25:52 - Autor: LS(lca.pl), materiały prasowe
O działaniach służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych
W dniach 10-11 października, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy odbywać się będzie konferencja „Działania zintegrowanych służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych”. Inicjatywę honorowym patronatem objęli Cezary Przybylski, marszałka województwa dolnośląskiego oraz wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.
REKLAMA


Działania zintegrowanych służb ratowniczych
Foto: materiały prasowe
Działania zintegrowanych służb ratowniczych muszą charakteryzować się bardzo wysokim stopniem przygotowania na wszelkie zagrożenia współczesnego świata. Do zagrożeń tych należą akty terrorystyczne, klęski żywiołowe oraz wszelkiego rodzaju katastrofy (lotnicze, budowlane, drogowe, kolejowe, ekologiczne, itd.). Niemniej ważnym, a wręcz kluczowym jest współdziałanie służb ratowniczych w momencie zaistnienia realnych zdarzeń.

W trakcie tego typu zdarzeń bardzo ważne są procedury postępowania, których nadrzędnym celem jest zintegrowanie ogółu działań do jednej operacji. Należy zdać sobie sprawę z faktu, że oprócz działań ratunkowych równolegle prowadzone są czynności procesowe, w ramach których oprócz ustalenia jak doszło do danego zdarzenia, prowadzone są czynności zmierzające do ustalenia tożsamości ofiar. Podmioty wykonujące czynności ratownicze ukierunkowane są na niesienie pomocy wszelkimi sposobami i jest to działanie nadrzędne, jednakże służby te powinny znać procedury zabezpieczania śladów i dowodów, ponieważ wykonywanie czynności ratowniczych nie może doprowadzić do utraty istotnych danych, oczywiście z pominięciem sytuacji wyższej konieczności.

W wyniku analizy różnego rodzaju katastrof oraz aktów terrorystycznych, już po II Wojnie Światowej, w ramach Interpolu stworzono procedury DVI (Disaster Victim Identification), które z powodzeniem stosowane były w różnego rodzaju zdarzeniach (katastrofy lotnicze, tsunami w Azji, zamachy terrorystyczne, ludobójstwo). W chwili obecnej istnieje realna potrzeba utworzenia struktur DVI w Polsce. Niemniej jednak do utworzenia tych struktur niezbędnym jest stworzenie platformy wymiany informacji oraz prowadzenia szkoleń. Stworzenie struktur DVI musi poprzedzić szereg inicjatyw szkoleniowych, które będą w stanie przygotować wszystkie służby do działania w ramach tych procedur. Położenie województwa dolnośląskiego pozwala na zaangażowanie partnerów z Czech i Niemiec, gdzie obowiązują procedury DVI. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy posiada niezbędne zaplecze dydaktyczne oraz odpowiednią infrastrukturę do prowadzenia warsztatów połączonych z symulacją zdarzenia, w którym prowadzone będą czynności ratownicze oraz czynności procesowe.

W ramach Konferencji nadrzędnym zadaniem będzie konsolidacja różnych służb ratowniczych: straży pożarnej, policji, ratownictwa medycznego, straży granicznej, żandarmerii wojskowej oraz innych służb odpowiedzialnych za szeroko rozumiane bezpieczeństwo publiczne.

Niemniej ważnym będzie aspekt dydaktyczny skierowany do studentów oraz pracowników dydaktycznych. Konferencja nie tylko przyczyni się do zapoznania się z aktualnymi procedurami postępowania, ale pomoże wypracować nowe rozwiązania, które z pewnością wpłyną na poprawę bezpieczeństwa. Ponadto stanowi praktyczne uzupełnienie treści programowych realizowanych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

Obrady rozpoczną się 10 października o godzinie 9:00 w Centrum konferencyjno-widowiskowym legnickiej uczelni. Szczegółowe informacje o konferencji na stronie internetowej uczelni.


Działania zintegrowanych służb ratowniczych
Foto: materiały prasowe

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
Kto odpowiada za sztab kryzysowy w naszym powiecie Legnica ? Jeśli mamy oficera rowerowego to chyba jest ktoś kto jest odpowiedzialny za sytuacje kryzysowe. Czy ta osoba będzie zaproszona do szkoły na wykł...
[Anonimowy Gość]
55
[Anonimowy Gość]
Warto przywrócić i aktywować do działania oficera politycznego który miałby główny głos w sztabie kryzysowym
komentarze: 3

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl