REKLAMA
Lca.pl » Edukacja » Z życia szkoły

2018-11-08 12:30:43 - Autor: Źródło: UM Legnica
Odwiedź Legnicki Szlak Niepodległości stworzony przez uczniów
Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych stworzyli Legnicki Szlak Niepodległości. W ramach tego projektu powstała wystawa plenerowa, prezentująca legnickie ulice oraz ich patronów. Te prace obejrzymy na Rynku oraz spotkamy się z autorami 11 listopada podczas Legnickiego Pikniku Patriotycznego.
REKLAMA


Bożena Miktus Guzicka
Foto: WO(lca.pl)
Legnicki Szlak Niepodległości w symboliczny sposób przypomina o obecności postaci, które uczestniczyły w wielkiej, historycznej odbudowie państwa polskiego. Projekt zrealizowany został przez uczniów Zespołu Szkół Budowlanych pod kierunkiem Bożeny Miktus-Guzickiej. Opowiada o historii odzyskania niepodległości utrwalonej w nazwach ulic naszego miasta. W jego ramach powstała właśnie plenerowa wystawa, prezentująca legnickie ulice oraz ich patronów. 

W listopadzie 1918 roku ulice miasta nosiły nazwy niemieckie. Często były to nazwy zwyczajowe, związane z funkcją ulicy, o średniowiecznym jeszcze rodowodzie (np. ulice Piekarska, Biskupia, Zamkowa). Patronami ulic były wówczas postacie związane z dziejami miasta lub osoby, które zapisały się w historii Niemiec. W 1945 roku, kiedy Legnica stała się miastem polskim, nazwy ulic zostały zmienione. Czasami włodarze miasta w sposób dosłowny tłumaczyli zwyczajowe niemieckie nazwy na język polski.

Tam, gdzie nie było to możliwe, patronami ulic zostawali Polacy, bohaterowie narodowej historii i literatury. Zmiany, jakie nastąpiły w Polsce w 1989 roku pozwoliły na  przyjmowanie jako patronów ulic postaci związanych z ruchem niepodległościowym. Nadszedł czas zakazanych dotychczas w przestrzeni publicznej bohaterów polskiej historii. To wówczas jedną z głównych arterii miasta nazwano imieniem Józefa Piłsudskiego. Nowymi patronami zostali Roman Dmowski, Maciej Rataj i wielu innych bohaterów, którzy budzili świadomość narodową i niepodległościową. 

Legnicki Szlak Niepodległości w symboliczny sposób przypomina o obecności postaci, które uczestniczyły w wielkiej, historycznej odbudowie państwa polskiego. O rocznicy przypomina również nazwa Alei 100-lecia Odzyskania Niepodległości, nadana zbiorczej drodze południowej. To symboliczny znak szacunku dla niepodległościowych i patriotycznych tradycji naszego kraju. Nowa aleja biegnie od ul. Jaworzyńskiej w kierunku wschodnim, przez nowy most na Kaczawie do ronda na skrzyżowaniu ulic Bielańskiej i Topolowej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
Fajna inicjatywa ale czy tym młodym ludziom ktoś wyjaśnił, że w 1918 r Legnica z Polską miała tyle wspólnego co słowiański Berlin? Dopiero "Wujaszek Stalin" tak mapę narysował
[Anonimowy Gość]
Mateuszek kłamczuszek krzywousty mówi , że Polska nie była niepodległym państwem przez ponad 40 lat to jak to jest w końcu ?
komentarze: 2

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl