O sporze dwóch wybitnych prawników Rafała Lemkina i Herscha Lauterpachta mówił w czasie wtorkowej prelekcji sędzia Sądu Najwyższego prof. Adam Redzik. Wykład zorganizowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Legnicy.
Adam Redzik- FOTO:KIG (lca.pl)
Rafał Lemkin i Hersch Lauterpacht to dwaj wybitni znawcy prawa międzynarodowego karnego. Obydwaj pochodzili z polsko-żydowskich rodzin i wywodzili się z lwowskiej szkoły prawa. Jeden z nich zapisał się w historii prawodawstwa jako twórca pojęcia i definicji zbrodni przeciwko ludzkości. Drugi – Rafał Lemkin – bywa określany mianem „wynalazcy” ludobójstwa.
O niezwykłej biografii Rafała Lemkina i jego zasługach dla prawa międzynarodowego karnego mówił w czasie wykładu w Legnicy sędzia Sądu Najwyższego prof. Adam Redzik, kierownik Zakładu Prawa i Polityki Penitencjarnej Uniwersytetu Warszawskiego.
– Lemkin dokonał czegoś przełomowego, o znaczeniu uniwersalnym dla prawa międzynarodowego karnego – podkreślał prof. Adam Redzik. – Mimo to jego koncepcja bywa określana jako przekleństwo prawników. Bezsprzecznie Lemkin stworzył niezwykle ważną kategorię prawną, a jednocześnie taką, za którą bardzo trudno jest skazać – dodaje sędzia Redzik.
Dzieje się tak, ponieważ zgodnie z definicją Lemkina działanie sprawcy musi mieć szczególną intencję. Tworząc pojęcie ludobójstwa prawnik skoncentrował się na kwestii motywacji popełniającego czyn czyli celowym i nienawistnym wyniszczeniu całych lub części narodów, grup etnicznych, religijnych i społecznych.
– Spór pomiędzy prawnikami trwał przez lata. Co więcej, Hersch Lauterpacht uważał teorię Lemkina za szkodliwą. Był zdania, że może stygmatyzować grupę i powodować nieuzasadnioną do niej nienawiść – mówił prof. Adam Redzik.
Lauterpacht wskazywał, że kryteria umożliwiające karanie za zbrodnie ludobójstwa powinny być bardziej jednoznaczne i łatwiejsze do wykazania w procesie sądowym niż intencja. Mimo to 9 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło konwencję w sprawie zapobiegania i karania ludobójstwa. Co ciekawe, powołany na mocy Traktatu Rzymskiego Międzynarodowy Trybunał Karny nigdy nie osądził nikogo za ludobójstwo.
Anonimowy Gość10:00, 30.05.2019
Tworzenie norm prawnych [prawa], które nie można stosować jest bez sensu. Egzekucja prawa jest fundamentem poczucia sprawiedliwości.
Anonimowy Gość11:00, 30.05.2019
Czy to sędzia dubler , ktory naruszył zasady etyki zawodowej adwokatów i miał być wydalony z adwokatury za łamanie prawa i wspieranie politycznych deczyji PIS ?
Anonimowy Gość11:00, 30.05.2019
Ile jeszcze będzie trwać to grzebanie się w prehistorii i robieniu na tym kasy, może jeszcze warto też przypomnieć młodzieży o wyprawach krzyżowych, mordowaniu całych plemion które czciły swojego boga słowiańskiego, a nie żydowskiego, palenia, na stosie czarownic i heretyków.
Anonimowy Gość12:00, 30.05.2019
Mało wiarygodny prawnik. Skompromitował sie popierajać łamanie prawa a zwłaszcza Konstytucji przez PIS. Ale czego sie nie robi dla kasy i kariery
Nowy papież ukazał się światu. Takie przyjął imię!
Nowy papież miał dzisiaj (9.05) pierwszą mszę w Watykanie i dał czadu. W swoim przemówieniu stwierdził, że niewierzący są małointeligentni!
???
12:20, 2025-05-09
Legnica z Facebooka – czwarty grosz
Artykuł w punkt. Brawo dla autora. Jak rozmawiam z ludźmi, to są w stanie otrzeźwiania. Internetowa propaganda przegrywa z realem.
w punkt
12:19, 2025-05-09
Piastowska Noc Muzealna - Muzeum Miedzi zaprasza
Już dawno zauważyłem że w Legnicy podawane są informacje o imprezie ale gdzie i kiedy to już nie .
Solo
11:40, 2025-05-09
Legnica z Facebooka – czwarty grosz
Czy został poruszony temat bezwzględnego blokowania, każdego krytykującego wpisy na FB Maćka i pannicy?
Czwartak
11:39, 2025-05-09