REKLAMA
Lca.pl » Edukacja » Z życia szkoły

2018-09-05 20:28:20 - Autor: LS(lca.pl)
Wzruszające na wskroś i prawdziwe opowieści
W legnickim starostwie powiatowym odbyła się uroczystość wręczenia nagród w drugiej edycji konkursu historyczno – literackiego „Nasza ziemia, nasz dom - pamiętnik pokoleń c.d.”
REKLAMA


Wręczenie nagród w konkursie
Foto: LS(lca.pl)

Janina Mazur
Foto: LS(lca.pl)
Pomysł konkursu narodził się w 2015 roku. Okazją była 70. rocznica przyłączenia Ziem Zachodnich i Północnych do Polski. - Po pierwsze chcemy zmobilizować młodzież do pogłębienia, a być może dopiero poznania historii własnego pochodzenia, swoich korzeni. Po drugie, jako staroście i mieszkance tych ziem zarazem, osobiście zależy mi na zgromadzeniu możliwie największej ilości informacji o pierwszych osadnikach i losach ich rodzin przybyłych, po 1945 roku, na tereny zamykające się administracyjnie w granicach dzisiejszego powiatu legnickiego – tłumaczyła wówczas jego intencje starosta Janina Mazur.

W pierwszej edycji konkursu jury miało do oceny 51 prac. Wspomnienia przodków osadników spisane przez najmłodsze pokolenie okazały się tak wzruszającym i cennym fragmentem historii, że starosta Janina Mazur postanowiła ogłosić drugą edycję.

W kontynuacji pod hasłem „Nasza ziemia, nasz dom - pamiętnik pokoleń c.d.”, wzięło udział ponad trzydzieścioro uczniów. W sumie na konkurs wpłynęło 29 prac, w tym 22 w kategorii szkoła podstawowa, 3 w kategorii gimnazjum i 4 w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

Podsumowanie drugiej edycji konkursu i wręczenie nagród odbyło się w siedzibie starostwa. Gościem specjalnym był Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa dolnośląskiego, który również wręczył swoje nagrody.

Na drugą edycję konkursu wpłynęło 29 prac. Pochyliło się nad nimi jury w składzie Janina Mazur, Mirosława Stachura i Halina Kiliś. Nagrody, bardzo cenne, otrzymali wszyscy. Laureaci pierwszego miejsca w każdej kategorii otrzymali rowery. Do laureatów drugich miejsc trafiły smartfony, do laureatów miejsc trzecich smartwatche. Wyróżnieni uczestnicy otrzymali głośniki bezprzewodowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali piękne wydawnictwa od Tadeusza Samborskiego.

W kategorii szkół podstawowych za „Wspomnienia babci Hani” zwyciężyła Agnieszka Jakubiak ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Chojnowie. Drugie miejsce za pracę „ Mam 14 mieszkam w Lisowicach…” zdobyli Orest Chomiak ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Prochowicach i Natalia Borowy, uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Chojnowie za pracę „Historia, która zatoczyła koło”. Trzecia nagroda trafiła do Adama Dyczko za „Chciałbym opowiedzieć o historii…”. Adam jest uczniem Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Bieniowicach. Również trzecią nagrodę otrzymał za opowieść zatytułowaną „Połączyła je miłość do ojczyzny” – Michał Nadzieja ze Szkoły Podstawowej w Wągrodnie. Wyróżnienia otrzymali: Karol Sypień z SP nr 4 im. Janusza Korczaka w Chojnowie, Antoni Filipowicz z SP im. Jana Brzechwy w Budziwojowie i Jaśmina Wszołek z SP nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Prochowicach.

W kategorii gimnazjów zwyciężyła Martyna Dobosz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Prochowicach. Martyna opowiedziała historię zatytułowaną „Droga do szczęścia”. Za „ Nowe życie – wspomnienia Jana Bielaka”, drugie miejsce zajęła Natalia Bień ze Szkoły Podstawowej w Miłkowicach. Wyróżnienia w kategorii gimnazjów otrzymali: Joanna Turkiewicz, Aleksandra Ilkowska, Natalia Chmurska, Marcelina Pietrewicz ze Szkoły Podstawowej w Spalonej.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych laureatką pierwszej nagrody została Magdalena Chadała z Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie. Praca laureatki zatytułowana jest „Nie zapomnę”. Wyróżnienie otrzymała również uczennica tej szkoły Paula Gronostaj. Jej praca nosi tytuł „Chodząca Historia – Moja Babcia”.

Indywidualne wyróżnienie starosty legnickiego za styl, za bardzo literackie ujęcie tamtych wydarzeń, sytuacji i osobistych odczuć bohaterów prac otrzymały Hanna Warchoł i Agata Rynnik ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Bieniowicach. Specjalne wyróżnienie otrzymała też Szkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka w Chojnowie. Aż jedenaścioro uczniów wzięło udział w konkursie.

Wszystkie prace tegorocznej edycji "Pamiętnika pokoleń" znajdują się na stronie internetowej legnickiego starostwa.



Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[zwariowanaona]
co kto lubi :P _____________________ https://alingua.pl/
[bronia]
Nie rozumiem skąd ta fala hejtu? Dlaczego ludzie są w stanie skomentować negatywnie prawie każde wydarzenie?
[eszitekim]
Super! Znakomicie, dzięki wielkie za interesujące info w tej kwestii :)
[doza]
Dobrze, że takie konkursy się jeszcze odbywają. Należy kultywować pamięć oraz rozwijać język dzieci i młodzieży, ponieważ ostatnio odwykli od pisania i czytania.
[Anonimowy Gość]
Rodzina Samborskich znowu się lansuje
[Anonimowy Gość]
Czy Przepisy RODO pozwalają publikować imiona i nazwiska osób nagrodzonych ?
komentarze: 6

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl